All American Lacrose
Group By: Season | School | State
Show: Season   State   School  

High School Lacrosse All-Americans

School: All Schools   State: <not available>   Season: 2000
School: Annandale
Peter Stone, (Annandale; Virginia)
School: Arapahoe
Lance Vitt, (Arapahoe; Colorado)
Blaise Fletcher, (Archmere Academy; Delaware)
School: Ardmore
John Christmas, (Ardmore; Pennsylvania)
School: Baldwinsville
Zack Wallace, (Baldwinsville; New York)
School: Bernards High
Anthony Alexandre, (Bernards High; New Jersey/ Salisbury)
School: Bethpage
Matt Astarita, (Bethpage; New York)
Matt Rewkowski, (Bethpage; New York)
George Gullage, (Billerca Memorial; Massachusetts)
Neil Lundberg, (Birmingham Seaholm; Michigan)
Cory Vann, (Birmingham Seaholm; Michigan)
Mike McGuire, (Bishop O Connell; District of Columbia)
School: Boy's Latin
Dan Lamonica, (Boy's Latin; Maryland/ Baltimore/MIAA)
School: Brewster
Dan DiPietro, (Brewster; New York/ Hudson Valley)
Dave Snyder, (Brewster; New York/ Hudson Valley)
Matt Apel, (Bridgewater-Raritan; New Jersey)
School: Brother Rice
Matt Mueller, (Brother Rice; Michigan/ Bloomfield Hills)
Nate Sullivan, (Brother Rice; Michigan/ Bloomfield Hills)
Chris Elrod, (Brunswick School; Connecticut/ Greenwich)
School: Bullis School
Tom Cowles, (Bullis School; Maryland/ Potomac)
Gavin Zorbach, (C. Milton Wright; Maryland/ Harford County)
School: Canisius
Tom Moriarty, (Canisius; New York/ Buffalo)
School: Cape Elizabeth
Andrew Braziel, (Cape Elizabeth; Maine)
Nick Krunkkala, (Cape Elizabeth; Maine)
School: Cape Henlopen
Joe Cahill, (Cape Henlopen; Delaware)
Corey Mahoney, (Cape Henlopen; Delaware)
School: Carthage
Mike Powell, (Carthage; New York/ Central)
School: Centennial
Andrew Murray, (Centennial; Maryland/ Howard County/Ellicott City)
Mike Riordan, (Centreville High; Virginia/ Clifton)
School: Chaminade
Bryan McAleer, (Chaminade; New York/ Nassau Catholic/Mineola)
John Bourgeois, (Charlotte Country Day; North Carolina/ NCISSA)
Jimmy Hlavacek, (Charlotte Country Day; North Carolina/ NCISSA)
School: Chenango Forks
David Pavlik, (Chenango Forks; New York/ Southern Tier/Port Crane)
School: Concord
Aaron Paskalis, (Concord; New Hampshire)
Tom Lipinski, (Concord-Carlisle; Massachusetts/ Eastern)
School: Coral Springs
Chris Moyer, (Coral Springs; Florida)
Greg Raymond, (Corning Painted Post East; New York/ Southern Tier)
School: Cortlandt Manor
Sean Lindsay, (Cortlandt Manor; New York/ Hudson Valley)
School: Darien
Charley Howe, (Darien; Connecticut/ Public)
Peter Kennedy, (Darien; Connecticut/ Public)
Alex Zink, (Darien; Connecticut/ Public)
Rich Kratz, (Delbarton School; New Jersey/ North/Morristown)
A.J. Kuen, (Delbarton School; New Jersey/ North/Morristown)
Justin Smith, (DeMatha Catholic; Maryland/ Washington DC Metro)
School: Denver East
Kip Malo, (Denver East; Colorado)
Spencer Stenmark, (Denver East; Colorado)
School: Dover
Ryan Naftzinger, (Dover; Delaware)
School: Dulaney
Bret Barrow, (Dulaney; Maryland/ Baltimore)
Bryant Will, (Dulaney; Maryland/ Baltimore)
School: Duxbury
Tom Daniels, (Duxbury; Massachusetts/ Eastern)
School: Easton
Trey Rider, (Easton; Maryland/ Eastern Shore/Carroll County)
Matthew Russell, (Fairfield College Prep; Connecticut)
John Urquhart, (Fairfield College Prep; Connecticut)
Tim DeBlois, (Fayetteville-Manlius; New York/ Central)
Alex Fountain, (Fayetteville-Manlius; New York/ Central)
Alex Foutain, (Fayetteville-Manlius; New York/ Central)
School: Fordham Prep
Steven Piacente, (Fordham Prep; New York/ New York Metro)
Scott Demoise, (Franklin Regional; Pennsylvania/ Western/Murraysville)
Corey O Neil, (Franklin Regional; Pennsylvania/ Western/Murraysville)
Corey O'Neil, (Franklin Regional; Pennsylvania/ Western/Murraysville)
School: Garden City
Mickey Blum, (Garden City; New York/ Nassau)
Peter LeSueur, (Garden City; New York/ Nassau)
School: Georgetown Prep
Bill Gerrish, (Georgetown Prep; Maryland/ Bethesda)
School: Gilman School
Ryan Boyle, (Gilman School; Maryland/ Baltimore/MIAA)
Lance Zimmerman, (Gilman School; Maryland/ Baltimore/MIAA)
School: Glenbrook South
Kevin Lenz, (Glenbrook South; Illinois)
Ross Petersen, (Glenbrook South; Illinois)
School: Glens Falls
Sean McGowan, (Glens Falls; New York/ Albany)
School: Golden
Chris Bluse, (Golden; Colorado)
School: Greenwich
Greg Bastis, (Greenwich; Connecticut/ Public)
School: Guilderland
Nick Culotti, (Guilderland; New York/ Albany)
Kyle Barrie, (Haverfood School; Pennsylvania/ Eastern)
Ted Hart, (Haverfood School; Pennsylvania/ Eastern)
Marc Young, (Haverfood School; Pennsylvania/ Eastern)
School: Henderson High
Nick McCreary, (Henderson High; Pennsylvania/ Eastern/West Chester)
School: Hereford
Rob Bateman, (Hereford; Maryland/ Baltimore)
School: Hewlett
Jason Donegar, (Hewlett; New York/ Nassau)
School: Hicksville
Jeremy Kyrkostas, (Hicksville; New York/ Nassau)
School: Hingham
Ned Hare, (Hingham; Massachusetts/ Eastern)
School: Holbrook Sachem
Corey Harned, (Holbrook Sachem; New York/ Suffolk)
Dan Cesere, (Holderness School; New Hampshire/ New England Northern)
School: Horace Mann
Spencer Gellman, (Horace Mann; New York/ New York Metro)
School: Hudson
Matt Eizenberg, (Hudson; Ohio/ North)
Dan Bivona, (Hunterdon Central; New Jersey/ North)
Andrew Conforti, (Hunterdon Central; New Jersey/ North)
School: Huntington
Matthew Howell, (Huntington; New York/ Suffolk)
School: Hyde School
Jeff Biggs, (Hyde School; Maine/ New England-Eastern)
Ross Sanner, (Hyde School; Maine/ New England-Eastern)
School: J.M. Bennett
Kyle Anderson, (J.M. Bennett; Maryland/ Eastern Shore/Caroll County)
Tom Nolan, (Jesuit College Prep; Texas/ Dallas)
School: Kent Denver
Geordy Bishop, (Kent Denver; Colorado/ Englewood)
School: La Jolla
Zach Dostart, (La Jolla; California)
Adam Cummins, (La Salle College HS; Pennsylvania/ Eastern)
School: Lake Brantley
Shawn Quinn, (Lake Brantley; Florida/ Central/Longwood)
School: Lake Mary
Ken Ho, (Lake Mary; Florida/ Central)
School: Lakeside School
David Fine, (Lakeside School; Washington/ Seattle)
Jeff Jorve, (Lakeside School; Washington/ Seattle)
School: Lamar
Travis Bryan, (Lamar; Texas/ Houston)
School: Landon School
John Bordley, (Landon School; Maryland/ Bethesda)
Ted Lamade, (Landon School; Maryland/ Bethesda)
School: Lincoln Sudbury
Keith McGilvary, (Lincoln Sudbury; Massachusetts/ Eastern)
Michael Martino, (Long Island Lutheran; New York/ New York Metro)
Jesse Sorensen, (Long Island Lutheran; New York/ New York Metro)
School: Longmeadow
Brian Weeks, (Longmeadow; Massachusetts/ Western)
School: Lovett School
Chris Maxwell, (Lovett School; Georgia/ Atlanta)
School: Lower Merion
Erik Blindenbacher, (Lower Merion; Pennsylvania/ Eastern)
Aaron Jaffe, (Lower Merion; Pennsylvania/ Eastern)
Ricky Schultz, (Loyola Blakefield; Maryland/ Baltimore)
School: Manhasset
Chris Mucciolo, (Manhasset; New York/ Nassau)
School: Massena
Kevin Foster, (Massena; New York/ St. Lawrence)
Thomas Robinson, (Memphis University School; Tennessee/ Memphis)
Thomas Robinson,, (Memphis University School; Tennessee/ Memphis)
School: Middlebury
Jordan Benjamin, (Middlebury; Vermont)
Jordon Benjamin, (Middlebury; Vermont)
Craig Fleishman, (Montclair-Kimberly Academy; New Jersey)
Matthew McIntosh, (Montgomery Bell Academy; Tennessee/ Nashville)
School: Montpelier
Colin Apple, (Montpelier; Vermont)
School: Moses Brown
Edmund Yip, (Moses Brown; Rhode Island/ New England Eastern)
School: Mountain Lakes
Greg Bayvel, (Mountain Lakes; New Jersey/ North)
Mike Buck, (Mountain Lakes; New Jersey/ North)
Joe Duncan, (Mountain Lakes; New Jersey/ North)
School: Mt. Hebron
Neil Goldman, (Mt. Hebron; Maryland/ Howard County)
School: Mt. Lebanon
Brad Young, (Mt. Lebanon; Pennsylvania/ Western/Pittsburgh)
School: New Canaan
Paul Jepsen, (New Canaan; Connecticut/ Public)
School: New Trier
Mike Zach, (New Trier; Illinois/ Wilmette)
School: Niskayuna
Jeff Bryan, (Niskayuna; New York/ Albany)
School: Norfolk Academy
Phil Hucles, (Norfolk Academy; Virginia/ Piedmont)
School: North
Don Northey, (North; Michigan/ Grosse Pointe)
Brad Myers, (North Yarmouth Academy; Maine)
Matt Demaine, (Northfield Mt. Hermon; Massachusetts/ New England Northern)
School: Orchard Park
Brian Meyers, (Orchard Park; New York/ Buffalo)
Justin Wnuk, (Orchard Park; New York/ Buffalo)
School: Oyster River
Eric Seidel, (Oyster River; New Hampshire/ Durham)
School: Peddie School
Rich D Andrea, (Peddie School; New Jersey)
Rich D'Andrea, (Peddie School; New Jersey)
School: Penfield
Nick Allegretti, (Penfield; New York/ Monroe County)
Jonathan Manley, (Penn Yan Academy; New York/ Finger Lakes)
School: Penncrest
Mark Mackrides, (Penncrest; Pennsylvania/ Eastern/Media)
B.J. Radcliffe, (Penncrest; Pennsylvania/ Eastern/Media)
Ryan Glennon, (Phillips Exeter Academy; New Hampshire/ New England Eastern)
Mike Saraceni, (Phillips Exeter Academy; New Hampshire/ New England Eastern)
School: Pingree School
David Glasson, (Pingree School; Massachusetts/ New England Eastern)
School: Pingry
Andrew Houston, (Pingry; New Jersey)
Chris Legare, (Pinkerton Academy; New Hampshire/ Derry)
Paul Lord, (Pinkerton Academy; New Hampshire/ Derry)
School: Pittsford
Mike Levin, (Pittsford; New York/ Monroe County)
School: Pope
Brent Holloway, (Pope; Georgia/ Atlanta)
School: Potomac School
Dan Doty, (Potomac School; District of Columbia)
School: Poughkeepsie
Andrew Agoliati, (Poughkeepsie; New York/ New England Western)
School: Poway
Jason Zierke, (Poway; California/ San Diego)
Jordan Bayly, (Redmond/Eastlake; Washington)
School: Ridgewood
Adam Bourke, (Ridgewood; New Jersey)
Craig Lutwyler, (Ridgewood; New Jersey)
School: Ridley
Chris Crooks, (Ridley; Pennsylvania/ Eastern)
Nick D Angelo, (Ridley; Pennsylvania/ Eastern)
Nick D'Angelo, (Ridley; Pennsylvania/ Eastern)
School: Riverside
Tom Raspet, (Riverside; North Carolina/ Durham)
School: Robinson
Matt Fassnacht, (Robinson; Virginia/ Northern/Fairfax)
Brice Roberts, (Robinson; Virginia/ Northern/Fairfax)
School: Roxbury Latin
Lucas Robertson, (Roxbury Latin; Massachusetts/ Boston)
Tony Alexandre, (Salisbury School; Connecticut/ New England Western)
Tim Kirchner, (San Francisco University; California/ San Francisco)
School: Seneca Valley
Damian Hall, (Seneca Valley; Maryland/ Montgomery)
Mike Ricucci, (Seneca Valley; Maryland/ Montgomery)
School: Severna Park
Paul Gillette, (Severna Park; Maryland/ Anne Arundel)
Dave Wagner, (Severna Park; Maryland/ Anne Arundel)
Jesse Schroeder, (Sewickley Academy; Pennsylvania/ Western)
School: Shaker
Dave Coughlin, (Shaker; New York/ Albany/Latham)
School: Skaneateles
Dave Pittard, (Skaneateles; New York/ Central)
School: Skyline
Lucio Mejia, (Skyline; California/ Oakland)
School: Smithtown
Bryan Campo, (Smithtown; New York/ Suffolk)
School: South Carroll
Dan Stansbury, (South Carroll; Maryland/ Carroll County)
School: South Side
Joe McDermott, (South Side; New York/ Nassau/Rockville Centre)
Tim White, (South Side; New York/ Nassau/Rockville Centre)
Justin Patterson, (Southeast Guilford High; North Carolina/ Greensboro)
Justin Patterson,, (Southeast Guilford High; North Carolina/ Greensboro)
School: St. Andrew's
Jared Siemens, (St. Andrew's; Florida/ South/Boca Raton)
Vince Smith, (St. Anne's-Belfield School; Virginia/ Piedmont/Charlottesville)
Vandy Vanderwalker, (St. Anne's-Belfield School; Virginia/ Piedmont/Charlottesville)
Vandy Vanderworker, (St. Anne's-Belfield School; Virginia/ Piedmont/Charlottesville)
Andrew Huelskoetter, (St. John the Baptist; New York/ Suffolk Catholic)
Adam Swyers, (St. John the Baptist; New York/ Suffolk Catholic)
Ted Bade, (St. Louis Country Day; Missouri/ St. Louis)
School: St. Mark's
Tom Moschos, (St. Mark's; Massachusetts/ New England Independent )
Reed Sothoron, (St. Mary's Ryken; Maryland/ Lexington Park)
School: St. Pauls
Greg Berube, (St. Pauls; New Hampshire/ Independent School League)
School: Summit
Ned Britt, (Summit; New Jersey/ North)
School: Taft School
Jake McKenna, (Taft School; Connecticut/ New England Western)
Kevin Nee, (Taft School; Connecticut/ New England Western)
Tim Pettit, (Taft School; Connecticut/ New England Western)
School: Tatnall
Matt Fink, (Tatnall; Delaware/ Wilmington)
Dustin Betthauser, (Thomas A. Edison; Virginia)
Nick Harness, (Thomas Worthington; Ohio/ North)
John Wendling, (Thomas Worthington; Ohio/ North)
School: Torrey Pines
Ben Brown, (Torrey Pines; California/ San Diego)
School: Towson
Ben DeFelice, (Towson; Maryland/ Baltimore)
School: Trabuco Hills
Darren Mandell, (Trabuco Hills; California)
School: Upper Arlington
John Focht, (Upper Arlington; Ohio)
Brett Hughes, (Upper Arlington; Ohio)
School: Ward Melville
Drew Casino, (Ward Melville; New York/ Suffolk)
Matt Monfert, (Ward Melville; New York/ Suffolk)
Matt Monfett, (Ward Melville; New York/ Suffolk)
Chris Passavia, (Ward Melville; New York/ Suffolk)
Mark Nelson, (Waterford School; Utah/ Sandy)
School: West Genesee
Steve Brundage, (West Genesee; New York/ Central)
Steve Lykudis, (West Genesee; New York/ Central)
School: West Linn
Josh Parker, (West Linn; Oregon)
School: Weymouth
Corey Fox, (Weymouth; Massachusetts/ Eastern)
Larry McDonald, (Weymouth; Massachusetts/ Eastern)
Ryan Walsh, (Weymouth; Massachusetts/ Eastern)
Ryan Neward, (Williamsville East; New York/ Buffalo)
School: Wilsonville
Jason Woebkenberg, (Wilsonville; Oregon)
School: Wilton
Ryan Drummond, (Wilton; Connecticut/ Public)
School: Winchester
Mike Kuttner, (Winchester; Massachusetts/ Eastern)
David Lynch, (Winchester; Massachusetts/ Eastern)
School: Winter Park
Kevin Norris, (Winter Park; Florida/ Central)
School: Woburn
Alex Pirani, (Woburn; Massachusetts/ Eastern)
Charles Smith, (Woodberry Forest; Virginia/ Piedmont)
School: Woodstock
Bob Wannop, (Woodstock; Vermont)
School: Yarmouth
Evan Spear, (Yarmouth; Maine)
School: Yorktown High
Chris Collins, (Yorktown High; New York/ Hudson Valley/Yorktown Heights)
Andrew Collins, (Yorktown High; New York/ Hudson Valley/Yorktown Heights)
Chris Watson, (Yorktown High; New York/ Hudson Valley/Yorktown Heights)