All American Lacrose
Group By: Season | School | State
Show: Season   State   School  

High School Lacrosse All-Americans

School: All Schools   State: <not available>   Season: 1999
School: Acalanes
Jeff Kintzer, (Acalanes; California/ San Francisco)
Pat Ammendollia, (Acton Boxborough; Massachusetts)
School: Albany Academy
Kevin Leveille, (Albany Academy; New York/ Albany)
School: Annandale
Shane King, (Annandale; Virginia)
Blasie Fletcher, (Archmere Academy; Delaware)
School: Arundel
Greg Wotech, (Arundel; Maryland)
School: Avon Old Farms
Adam Stifel, (Avon Old Farms; Connecticut)
School: Baldwin
Mike Smith, (Baldwin; New York)
School: Belmont Hill
Will MacColl, (Belmont Hill; Massachusetts)
Tim Sylvester, (Boston College High; Massachusetts/ Eastern)
School: Boys Latin
Dan Lamonica, (Boys Latin; Maryland/ MIAA)
School: Brantley
Dan Hogan, (Brantley; Florida)
School: Brewster
Dan DiPetro, (Brewster; New York/ Hudson Valley)
Dave Snyder, (Brewster; New York/ Hudson Valley)
Brian Brady, (Bridgewater-Raritan; New Jersey)
School: Brother Rice
Brooks Hartnett, (Brother Rice; Michigan/ Bloomfield Hills)
James Weinstein, (Brunswick School; Connecticut/ Greenwich)
School: Canisius
Ryan Crawford, (Canisius; New York/ Buffalo)
Ryan Radonis, (Canterbury School; Connecticut/ New Milford)
School: Cape Elizabeth
Rorke Greene, (Cape Elizabeth; Maine)
School: Cape Henlopen
Matt Hall, (Cape Henlopen; Delaware)
Malik Lopez, (Cape Henlopen; Delaware)
School: Carthage
Chris Dingman, (Carthage; New York/ Central)
Eric Tessier, (Catholic Central; Michigan/ Novi)
School: Ceasar Rodney
Dave Sweeney, (Ceasar Rodney; Delaware)
School: Chaminade
Ryan Moran, (Chaminade; New York/ Nassau-Suffolk Catholic)
School: Chapel Hill
Joe Hubbard, (Chapel Hill; North Carolina)
Ben Dobson, (Charlotte Country Day; North Carolina/ NCISSA)
School: Cherry Creek
Clark Woodward, (Cherry Creek; Colorado)
School: Christchurch
Fielding Crawford, (Christchurch; Virginia/ Piedmont)
John Hunt, (Christian Brothers; Missouri/ St. Louis)
School: Columbia
Ian Cesarini, (Columbia; New Jersey/ North)
School: Comsewogue
Kevin Cassese, (Comsewogue; New York/ Suffolk County)
Jeff Critchlow, (Concord-Carlisle; Massachusetts/ Eastern)
Paul Defina, (Concord-Carlisle; Massachusetts/ Eastern)
School: Corning West
Rudy Perales, (Corning West; New York/ Southern Tier)
School: Darien
Andrew Davidson, (Darien; Connecticut/ Public)
Mike Russell, (Darien; Connecticut/ Public)
School: Darlington
Robert Hortman, (Darlington; Georgia)
Mike Petrucci, (De La Salle Collegiate; Michigan)
Patrick Collins, (Delbarton School; New Jersey/ North/Morristown)
School: DeSmet Jesuit
Pat Hogan, (DeSmet Jesuit; Missouri/ St. Louis)
Sean Larry, (Detroit Country Day; Michigan)
School: Downingtown
Jon Feeley, (Downingtown; Pennsylvania/ Eastern)
School: Dublin Scioto
Rich Pavlick, (Dublin Scioto; Ohio/ North)
School: Durham Academy
Johnny Seivold, (Durham Academy; North Carolina/ NCISSA)
School: Duxbury
Tenny Reed, (Duxbury; Massachusetts/ Eastern)
School: East
Ben Winston, (East; Colorado)
School: Eastlake
Jordon Bayly, (Eastlake; Washington)
School: Edison
Thomas Morris, (Edison; Virginia)
School: El Toro
Greg Guy, (El Toro; California/ Orange County)
Trevor Walker, (Episcopal Academy; Pennsylvania/ Eastern)
School: Fair Lawn
Jeff Duca, (Fair Lawn; New Jersey)
School: Farmingdale
Kevin Brennan, (Farmingdale; New York/ Nassau)
Brian Zuchelli, (Farmingdale; New York/ Nassau)
J. P. Schalk, (Fayetteville-Manlius; New York/ Central)
School: Fordham Prep
Sean Lackaye, (Fordham Prep; New York/ New York Metro)
School: Fort Collins
Derek J. Hamilton, (Fort Collins; Colorado)
School: Garden City
Peter LeSueur, (Garden City; New York/ Nassau)
School: Georgetown Prep
Mike Egan, (Georgetown Prep; Maryland/ Bethesda)
C.J. Kemp, (Georgetown Prep; Maryland/ Bethesda)
Steve Brown, (Germantown Academy; Pennsylvania/ Eastern)
School: Gilman School
Ryan Boyle, (Gilman School; Maryland/ Baltimore/MIAA)
School: Glen Burnie
Nick Wzienteck, (Glen Burnie; Maryland)
Bill Glading, (Gonzaga College High; District of Columbia)
School: Good Counsel
Chas Gessner, (Good Counsel; District of Columbia)
School: Grand Island
John Stickl, (Grand Island; New York/ Buffalo)
School: Hamburg
Jim Lavelle, (Hamburg; New York/ Buffalo)
Anthony Scaglione, (Harborfields High; New York)
Chris Viola, (Haverfood School; Pennsylvania/ Eastern)
School: Henderson High
Mike Kamon, (Henderson High; Pennsylvania/ Eastern/West Chester)
School: Hingham
Kevin Coughlin, (Hingham; Massachusetts/ Eastern)
Anthony Perna, (Hotchkiss School; Connecticut/ New England-Western)
School: HS unavailable
Jeff Pattison, (HS unavailable; Washington)
Dan Bivona, (Hunterdon Central; New Jersey/ North)
School: Huntington
Doug Loggigian, (Huntington; New York/ Suffolk)
School: Hyde School
Jeff Biggs, (Hyde School; Maine/ New England-Eastern)
Dave Puccia, (Immaculate Heart Central; New York/ Central)
School: Kennebunk
Patrick Myers, (Kennebunk; Maine)
School: Kent County
Justin Harris, (Kent County; Maryland/ Eastern Shore)
Justin Slama, (Kent County; Maryland/ Eastern Shore)
School: Kent Denver
Christopher Davis, (Kent Denver; Colorado/ Englewood)
Nate Seigler, (Kimball Union Academy; New Hampshire/ New England Northern)
School: Kingwood
Troy Fine, (Kingwood; Texas)
School: LaFayette
Jeff Powless, (LaFayette; New York)
School: Lafayette
Justin Wilkinson, (Lafayette; Missouri)
School: Lake Braddock
Neil Johnson, (Lake Braddock; Virginia/ Northern)
School: Lakeridge
Jeff Schmid, (Lakeridge; Oregon/ Lake Oswego)
School: Landon School
David Burman, (Landon School; Maryland/ Bethesda)
David Taylor, (Landon School; Maryland/ Bethesda)
School: LAnne Creuse
Jon Hapanowicz, (LAnne Creuse; Michigan)
School: Loomis Chaffee
Andrew Agoliati, (Loomis Chaffee; Connecticut/ New England Western/Windsor)
Martin Gilbert, (Loomis Chaffee; Connecticut/ New England Western/Windsor)
School: Lower Merion
John Christmas, (Lower Merion; Pennsylvania/ Eastern)
Chris Mandarino, (Lower Merion; Pennsylvania/ Eastern)
School: Loyola Academy
Peyton Chane, (Loyola Academy; Illinois)
School: Lynbrook
Jason Doneger, (Lynbrook; New York/ Nassau)
Adam Doneger, (Lynbrook; New York/ Nassau)
School: Mahopac
Ryan McClay, (Mahopac; New York/ Hudson Valley)
School: Manhasset
Don Scott, (Manhasset; New York/ Nassau)
School: McDonogh
Owen Daly, (McDonogh; Maryland/ MIAA)
Ben Bailey, (Memphis University School; Tennessee/ Memphis)
Bill Mealor, (Memphis University School; Tennessee/ Memphis)
School: Middlebury
Jake Burnham, (Middlebury; Vermont)
Jake Dwyer, (Middlesex School; Massachusetts/ New England Independent)
Jeffrey Moss, (Minnechaug Regional; Massachusetts/ Western)
School: Montclair
Brennan Healy, (Montclair; New Jersey)
School: Moses Brown
Chris Rotelli, (Moses Brown; Rhode Island/ New England Eastern)
School: Mountain Lakes
Mike Buck, (Mountain Lakes; New Jersey/ North)
Mike Chira, (Mountain Lakes; New Jersey/ North)
Frank Luciano, (Mountain Lakes; New Jersey/ North)
School: Mt. Hebron
Dave Smith, (Mt. Hebron; Maryland/ Howard County)
School: Nashua
Shaun Reilly, (Nashua; New Hampshire)
School: New Canaan
Brant Gresham, (New Canaan; Connecticut/ Public)
School: New Trier
Pete Kelly, (New Trier; Illinois/ Wilmette)
Brian Semel, (New Trier; Illinois/ Wilmette)
School: Newton North
Noah Glass, (Newton North; Massachusetts)
Eric Mazmanian, (Newton North; Massachusetts)
School: Niskayuna
Adam Neary, (Niskayuna; New York/ Albany)
School: North Harford
Matt Buecker, (North Harford; Maryland/ Harford County)
Zac Fermanis, (North Yarmouth Academy; Maine)
Jon Thompson, (North Yarmouth Academy; Maine)
Sheppe Skiff, (Northfield Mt. Hermon; Massachusetts/ New England Northern)
School: Nyack
Julian Gould, (Nyack; New York)
School: Oakland Mills
Joe Ellis, (Oakland Mills; Maryland)
School: Oakton
Casey Caplowe, (Oakton; Virginia/ Northern)
School: Orchard Park
John Lindstrom, (Orchard Park; New York/ Buffalo)
School: Oswego
Josh Molinari, (Oswego; New York)
Justin Wahl, (Penn Yan Academy; New York/ Finger Lakes)
School: Penncrest
Ryan Binder, (Penncrest; Pennsylvania/ Eastern/Media)
Michael Saraceni, (Phillips Exeter Academy; New Hampshire/ New England Eastern)
Joquin Walker, (Phillips Exeter Academy; New Hampshire/ New England Eastern)
Sean Kelley, (Pinkerton Academy; New Hampshire/ Derry)
Chris Legare, (Pinkerton Academy; New Hampshire/ Derry)
Mike Proux, (Pinkerton Academy; New Hampshire/ Derry)
School: Pittsford
Andy Copeland, (Pittsford; New York/ Monroe County)
Will Bodine, (Portledge School; New York/ New York Metro)
Mark Perry, (Portledge School; New York/ New York Metro)
School: Poway
Brian Ronquillo, (Poway; California/ San Diego)
School: Radnor
Josh Grossman, (Radnor; Pennsylvania/ Eastern)
School: Regis Jesuit
Ryan Haas, (Regis Jesuit; Colorado/ Denver)
School: Ridgewood
Mike Chepucavage, (Ridgewood; New Jersey)
Tucker Sowers, (Ridgewood; New Jersey)
School: Ridley
Pat Friel, (Ridley; Pennsylvania/ Eastern)
Tim Sachs, (Riverdale Country School; New York/ New York Metro)
School: Sachem
Jason Mauro, (Sachem; New York/ Suffolk)
School: Salmon River
Raweras Mitchell, (Salmon River; New York/ St. Lawrence)
Michael Jayson, (Sewickley Academy; Pennsylvania/ Western)
Conner Kirsch, (Sewickley Academy; Pennsylvania/ Western)
Andrew Dickson, (Shady Side Academy; Pennsylvania/ Pittsburgh)
School: Shenendehowa
John Ryan, (Shenendehowa; New York/ Albany)
School: South Side
Michael Hughes, (South Side; New York/ Nassau/Rockville Centre)
School: Springfield
Kyle Sweeney, (Springfield; Pennsylvania/ Eastern)
School: St. Alban's
Will Sharp, (St. Alban's; District of Columbia)
Grant Wasch, (St. Anne's-Belfield School; Virginia/ Piedmont/Charlottesville)
School: St. Charles
Chris Kohler, (St. Charles; Ohio)
Peter Thomson, (St. George's School; Rhode Island/ Newport)
Drew Virk, (St. Ignatius College Prep; California/ San Francisco)
School: St. Mary's Hall
Greg Rice, (St. Mary's Hall; Texas)
School: Summit
Bowen White, (Summit; New Jersey/ North)
School: Tabor Academy
Daisake Takahasi, (Tabor Academy; Massachusetts/ New England Eastern)
School: Torrey Pines
Joey Harden, (Torrey Pines; California/ San Diego)
School: Union
Derek Chase, (Union; Vermont)
School: Upper Arlington
Brett Harper, (Upper Arlington; Ohio)
School: Vestal
Ryan Harris, (Vestal; New York/ Southern Tier)
School: Walt Whitman
Mark Gannon, (Walt Whitman; Maryland/ Montgomery)
School: Walter Panas
Sean Lindsay, (Walter Panas; New York/ Hudson Valley/Lakeland)
School: Wantagh
Michael Howley, (Wantagh; New York/ Nassau)
School: Ward Melville
Matt Monfett, (Ward Melville; New York/ Suffolk)
Chris Passavia, (Ward Melville; New York/ Suffolk)
School: Webster
Jim Fink, (Webster; New York/ Monroe County)
School: West Genesee
Greg Conklin, (West Genesee; New York/ Central)
School: West Morris
Steve Feltman, (West Morris; New Jersey)
School: Wilton
Mike Gault, (Wilton; Connecticut/ Public)
Kyle Mitten, (Wilton; Connecticut/ Public)
Dan Togersen, (Wilton; Connecticut/ Public)
Mike Zuckerman, (Wilton; Connecticut/ Public)
School: Winchester
Joe Weeren, (Winchester; Massachusetts/ Eastern)
School: Winter Park
Kevin Conley, (Winter Park; Florida/ Central)
Christopher Reilly, (Winter Park; Florida/ Central)
School: Woodstock
Dave Matz, (Woodstock; Vermont)
School: Wooster
Justin Hamilton, (Wooster; Ohio/ North)
School: Yorktown High
Chris Watson, (Yorktown High; New York/ Hudson Valley/Yorktown Heights)