All American Lacrose
Group By: Season | School | State
Show: Season   State   School  

High School Lacrosse All-Americans

School: All Schools   State: <not available>   Season: 1994
School: A. I. duPont
Dave Nuzzi, Attack (A. I. duPont; Delaware)
School: Acalanes
Rob Schwiers, Defense (Acalanes; California/ San Francisco)
Bryan Younge, Midfield (Air Force Academy; Colorado)
School: Annapolis
Dave Winegrad, Defense (Annapolis; Maryland)
School: Avon Old Farms
Matt Proutt, Midfield (Avon Old Farms; Connecticut)
School: Belmont Hill
Bill Tarr, Midfield (Belmont Hill; Massachusetts)
School: Bishop O'Dowd
Aaron Gardiner, Midfield (Bishop O'Dowd; California/ Oakland)
Eric Farber, Attack (Bridgewater-Raritan; New Jersey)
Greg Mecca, Midfield (Bridgewater-Raritan; New Jersey)
School: Broadneck
Brian Dobson, Defense (Broadneck; Maryland/ Anne Arundel)
School: Bronson School
Gabe Brown, Goal (Bronson School; California)
School: Canton
John Fay, Midfield (Canton; Massachusetts)
School: Cantonsville
Aaron Lovinger, Midfield (Cantonsville; Maryland/ Baltimore)
School: Cape Elizabeth
Sean Brady, Defense (Cape Elizabeth; Maine)
Mike Mullen, Attack (Cape Elizabeth; Maine)
School: Carthage
Casey Powell, Attack (Carthage; New York/ Central)
School: Cate School
Alex Mast, Attack (Cate School; California/ Carpinteria/Santa Barbara)
School: Centennial
Rob Hauff, Midfield (Centennial)
Adam Bunting, Defense (Champlain Valley Union High; Vermont/ Hinesburg)
School: Charlotte Latin
Drew Rutherford, Midfield (Charlotte Latin; North Carolina/ NCISSA)
School: Cheshire
P.G. Massey, Midfield (Cheshire; Connecticut)
Eric Petranchuk, Midfield (Cicero-North Syracuse; New York/ Central/Syracuse)
School: Colonie
Dennis Foley, Attack (Colonie; New York/ Albany)
A.T. Bailey, Attack (Corning Painted Post East; New York/ Southern Tier)
School: Corning West
Chad Hadlock, Attack (Corning West; New York/ Southern Tier)
School: Cortland
David King, Midfield (Cortland; New York/ Central)
School: Darien
Jamie Hanford, Defense (Darien; Connecticut/ Public)
Paul Stanley, Attack (Darien; Connecticut/ Public)
Tony Morgan, Defense (De La Salle Collegiate; Michigan)
Henry Oakey, Midfield (Deerfield Academy; Massachusetts/ NE - Western)
Justin Clavadetscher, Midfield (Delbarton School; New Jersey/ North/Morristown)
Kevin McLane, Attack (Delbarton School; New Jersey/ North/Morristown)
Alex Alviar, Goal (Detroit Catholic Central; Michigan)
Phil Higuera, Attack (Detroit Country Day; Michigan)
Eric Jackson, Midfield (Detroit Country Day; Michigan)
School: Downingtown
Dave Marks, Attack (Downingtown; Pennsylvania/ Eastern)
Chris Pauxtis, Midfield (Downingtown; Pennsylvania/ Eastern)
School: East Meadow
Christian Cook, Midfield (East Meadow; New York)
School: El Toro
Josh Miner, Midfield (El Toro; California/ Orange County)
Daniel Keating, Midfield (Episcopal Academy; Pennsylvania/ Eastern)
School: Fairport
Jeff Burke, Attack (Fairport; New York/ Monroe County)
School: Fallston
Fred Sheckells, Midfield (Fallston; Maryland/ Harford County)
School: Fordham Prep
Brendan Higgins, Midfield (Fordham Prep; New York/ New York Metro)
Scott James Alberi, Midfield (Fordham Prep; New York/ New York Metro)
School: Garden City
Mike Ferrucci, Attack (Garden City; New York/ Nassau)
Tim Glisker, Attack (Garden City; New York/ Nassau)
Chris Massey, Attack (Garden City; New York/ Nassau)
School: Geneva
Bob Toner, Attack (Geneva; New York/ Finger Lakes)
School: Gilman School
Mike Allan, Attack (Gilman School; Maryland/ Baltimore/MIAA)
Mark Cornes, Midfield (Gilman School; Maryland/ Baltimore/MIAA)
School: Gleneig
Jeff Cordisco, Midfield (Gleneig; Maryland/ Howard County)
Damian Prescott, Attack (Governor's Academy; Massachusetts/ New England/Independent - formerly Gov. Dummer\'s)
School: Grand Island
John Hutt, Midfield (Grand Island; New York/ Buffalo)
School: Guilderland
Tom Alexander, Defense (Guilderland; New York/ Albany)
School: Hackley
Charles Perry, Attack (Hackley; New York/ New York Metro)
John Nolan, Midfield (Half Hollow Hills East; New York/ Suffolk)
School: Hall
Tyler Roozen, Midfield (Hall)
School: Hanover
Jordan Richards, Midfield (Hanover)
School: Hebron Academy
Nathan Ohter, Midfield (Hebron Academy; Maine)
School: Hereford
Jamie Bateman, Midfield (Hereford; Maryland/ Baltimore)
School: Hicksville
Mike Delpercio, Midfield (Hicksville; New York/ Nassau)
School: Hill School
Joey Hope, Attack (Hill School; Pennsylvania/ Eastern)
School: Hingham
Jason Hanrahan, Midfield (Hingham; Massachusetts/ Eastern)
Dan Harrigan, Midfield (Holderness School; New Hampshire/ New England Northern)
School: Horace Greeley
Greg Peters, Attack (Horace Greeley; New York)
Mark Whaling, Midfield (Horace Greeley; New York)
Doug Sproule, Midfield (Hotchkiss School; Connecticut/ New England-Western)
School: Hyde School
Eric Taetsch, Attack (Hyde School; Maine/ New England-Eastern)
School: Irondequoit
Brian Price, Midfield (Irondequoit; New York/ Monroe County)
School: Ithaca
Mike Fenzel, Midfield (Ithaca; New York/ Southern Tier)
John Matthews, Midfield (Jamesville Dewitt; New York/ Central)
School: Kent Denver
Travis Stone, Midfield (Kent Denver; Colorado/ Englewood)
David Watts, Defense (Kent Denver; Colorado/ Englewood)
School: Kitsap Club
Michael Langford, Defense (Kitsap Club; Washington)
School: Lafayette
Jake Blumenthal, Attack (Lafayette; Missouri)
School: Lakeland High
Kevin Geberth, Midfield (Lakeland High; New York/ Hudson Valley)
School: Lakeside School
Bobby Hawkanson, Attack (Lakeside School; Washington/ Seattle)
School: Landon School
Alex Cade, Goal (Landon School; Maryland/ Bethesda)
School: Lexington
Jessie Green, Attack (Lexington)
School: Lincoln Sudbury
Kevin OBrien, Goal (Lincoln Sudbury; Massachusetts/ Eastern)
David Wren, Midfield (Lincoln Sudbury; Massachusetts/ Eastern)
School: Liverpool
Marc Sullivan, Midfield (Liverpool; New York/ Central)
School: Longmeadow
Patrick Lawson, Defense (Longmeadow; Massachusetts/ Western)
Brent Thomas, Midfield (Longmeadow; Massachusetts/ Western)
School: Loomis Chaffee
Scott Fankhouser, Midfield (Loomis Chaffee; Connecticut/ New England Western/Windsor)
School: Loyola
Charley Brown, Midfield (Loyola; California/ Los Angeles)
Scott Diggs, Midfield (Loyola; California/ Los Angeles)
Karl Zeller, Defense (Loyola; California/ Los Angeles)
School: Lynbrook
Bobby Healy, Attack (Lynbrook; New York/ Nassau)
School: Mahopac
Chris Georgalas, Attack (Mahopac; New York/ Hudson Valley)
School: Malvern Prep
Vince Ferraro, Defense (Malvern Prep; Pennsylvania/ Eastern)
Ryan Toland, Defense (Malvern Prep; Pennsylvania/ Eastern)
School: Manhasset
Spencer Baugher, Attack (Manhasset; New York/ Nassau)
Lou Bevilacqua, Midfield (Manhasset; New York/ Nassau)
Dan Denihan, Attack (Manhasset; New York/ Nassau)
Andrew Godfrey, Midfield (Manhasset; New York/ Nassau)
John Kasselakis, Goal (Manhasset; New York/ Nassau)
School: Marple Newtown
Dave Maguire, Attack (Marple Newtown; Pennsylvania)
School: Mendham
Brian Gill, Defense (Mendham; New Jersey)
Steve Iorio, Midfield (Mendham; New Jersey)
Jeremy Kopscik, Attack (Mendham; New Jersey)
School: Middlebury
Chan Perine, Attack (Middlebury)
Jeffrey VanDaley, Midfield (Monsignor Farrell; New York/ New York Metro)
Hugh Gaston, Midfield (Montgomery Bell Academy; Tennessee/ Nashville)
Anton Hie, Midfield (Montgomery Bell Academy; Tennessee/ Nashville)
School: Mountain Lakes
Jeff Saylor, Attack (Mountain Lakes; New Jersey/ North)
School: New Trier
Anderson Bell, Defense (New Trier; Illinois/ Wilmette)
School: Newark
Keith Thomas, Defense (Newark)
School: Newton North
Brandon Doyle, Defense (Newton North; Massachusetts)
Garret Francis, Attack (Newton North; Massachusetts)
School: Norfolk Academy
Drew McKnight, Attack (Norfolk Academy; Virginia/ Piedmont)
John Wynne, Attack (Norfolk Academy; Virginia/ Piedmont)
School: North Allegheny
Robert Gwan, Midfield (North Allegheny; Pennsylvania/ Western)
Dan Furlong, Defense (Northfield Mt. Hermon; Massachusetts/ New England Northern)
School: Norwalk
Mike Corry, Midfield (Norwalk; Connecticut/ Public)
School: Nyack
Jon Hess, Attack (Nyack; New York)
Michael Park, Midfield (Oak Park & River Forest; Illinois)
School: Orchard Park
Jordan Gross, Midfield (Orchard Park; New York/ Buffalo)
School: Parkway Central
Brad Turner, Defense (Parkway Central; Missouri)
John Augst, Attack (Paul VI Catholic; Virginia/ Fairfax)
School: Perry Hall
Dave Augustyniak, Defense (Perry Hall; Maryland/ Baltimore)
Henry Higdon, Midfield (Phillips Academy Andover; Massachusetts/ New England Eastern)
Bart Hacking, Midfield (Phillips Exeter Academy; New Hampshire/ New England Eastern)
Adam Bond, Midfield (Pine Crest School; Florida/ South)
School: Pingree School
Matt Walker, Midfield (Pingree School; Massachusetts/ New England Eastern)
School: Pingry
Owen Tully, Defense (Pingry; New Jersey)
School: Pittsford
Phil Chesler, Defense (Pittsford; New York/ Monroe County)
Christopher Masotto, Midfield (Portledge School; New York/ New York Metro)
School: Ravenscroft
David Scully, Attack (Ravenscroft; North Carolina)
School: Regis Jesuit
Heath Henbest, Attack (Regis Jesuit; Colorado/ Denver)
School: Ridgewood
Brett Sowers, Midfield (Ridgewood; New Jersey)
Pat Yannarelli, Defense (Ridgewood; New Jersey)
School: Ridley
Marc Schaffer, Defense (Ridley; Pennsylvania/ Eastern)
Oliver Smith, Attack (Rye Country Day School; New York/ New England Western)
School: Sachem
Dean Falzon, Midfield (Sachem; New York/ Suffolk)
School: Salmon River
Ryan Adams, Midfield (Salmon River; New York/ St. Lawrence)
School: Seton Hall Prep
Gregory Tears, Defense (Seton Hall Prep; New Jersey/ North)
Mike Harris, Midfield (Sewickley Academy; Pennsylvania/ Western)
School: Shaker
Craig DeVoe, Attack (Shaker; New York/ Albany/Latham)
School: Sherwood
Dave Lambour, Goal (Sherwood; Maryland/ Montgomery County)
School: Souhegan
Paul Chen, Attack (Souhegan; New Hampshire/ Amherst)
School: Springfield
Michael Seaman, Midfield (Springfield; Pennsylvania/ Eastern)
School: St. Alban's
Andrew Eliot, Defense (St. Alban's; District of Columbia)
Jesse Hubbard, Attack (St. Alban's; District of Columbia)
School: St. Andrew's
Eric Peterson, Goal (St. Andrew's; Florida/ South/Boca Raton)
Carter Montague, Attack (St. Anne's-Belfield School; Virginia/ Piedmont/Charlottesville)
School: St. Anthony's
Sean Bowler, Midfield (St. Anthony's; New York/ Nassau/Suffolk Catholic)
Dan Shea, Midfield (St. Anthony's; New York/ Nassau/Suffolk Catholic)
School: St. Edwards
Dale Sorensen, Attack (St. Edwards; Florida/ South)
School: St. Mark'
Ian Gardiner, Midfield (St. Mark')
School: St. Mary's High
Todd Vizcarrondo, Midfield (St. Mary's High; Maryland/ MIAA)
Nathan Costa, Attack (St. Mary's Ryken; Maryland/ Lexington Park)
Matt OKelly, Midfield (St. Mary's School; New York)
School: Sweet Home
Brock Riffel, Attack (Sweet Home; New York/ Buffalo)
School: Tabor Academy
Thor Emory, Defense (Tabor Academy; Massachusetts/ New England Eastern)
School: Tatnall
Mike Papay, Midfield (Tatnall; Delaware/ Wilmington)
Cory Kahoun, Attack (Thomas Worthington; Ohio/ North)
School: Towson
Spencer Ford, Midfield (Towson; Maryland/ Baltimore)
Dan Ross, Attack (Towson; Maryland/ Baltimore)
School: Trinity School
Thomas Fitzpatrick, Midfield (Trinity School; New York/ New York Metro)
School: University High
David Shae, Midfield (University High; California/ San Francisco)
School: Upper Arlington
Mike Maier, Midfield (Upper Arlington; Ohio)
Mark Mollman, Midfield (Upper Arlington; Ohio)
School: Walt Whitman
Al Hernandez, Defense (Walt Whitman; New York)
School: Ward Melville
Justin Donatin, Attack (Ward Melville; New York/ Suffolk)
Harold Drumm, Defense (Ward Melville; New York/ Suffolk)
Matt Dolski, Attack (West Chester East; Pennsylvania/ Eastern)
School: West Genesee
Tim O Shea, Attack (West Genesee; New York/ Central)
Mike Zoanetti, Goal (West Genesee; New York/ Central)
School: West Islip
John Luisi, Midfield (West Islip; New York/ Suffolk)
Keith Wemple, Attack (West Islip; New York/ Suffolk)
Jourdan Kurtz, Defense (Westminster School; Connecticut/ New England Western)
School: Wheat Ridge
Pat Shanley, Midfield (Wheat Ridge; Colorado)
School: William Penn
Andy Lopatin, Attack (William Penn; Delaware)
School: Wilton
Sam Brewer, Midfield (Wilton; Connecticut/ Public)
John Ward, Attack (Wilton; Connecticut/ Public)
School: Woodstock
Kevin Kilcullen, Midfield (Woodstock; Vermont)
School: Yorktown High
John Harrington, Defense (Yorktown High; New York/ Hudson Valley/Yorktown Heights)
School: <not available>
Scott Bridgman, Attack ()