All American Lacrose
Group By: Season | School | State
Show: Season   State   School  

High School Lacrosse All-Americans

School: All Schools   State: <not available>   Season: 1984
School: Bethpage
Bob Regan, Defense (Bethpage; New York)
Walter Cataldo, Attack (Billerca Memorial; Massachusetts)
School: Boys Latin
John Ciccarone, Attack (Boys Latin; Maryland/ MIAA)
Charles White, Defense (Boys Latin; Maryland/ MIAA)
School: Braddock
Tom Worstell, Midfield (Braddock; Florida/ Miami)
School: Cate School
Harry Shlaudeman, Defense (Cate School; California/ Carpinteria/Santa Barbara)
School: Chaminade
Peter Pace, Attack (Chaminade)
School: Collegiate
Walter Spence, Midfield (Collegiate; Kentucky/ Louisville)
Glen Stephens, Midfield (Concord-Carlisle; Massachusetts/ Eastern)
Paul Miller, Attack (Corning Painted Post East; New York/ Southern Tier)
John Giampetroni, Midfield (Cranbrook Kingswood Upper Schools; Michigan)
School: Division Avenue
Mike Romano, Defense (Division Avenue; New York/ Nassau/Levittown)
School: Dulaney
Neil Alt, Midfield (Dulaney; Maryland/ Baltimore)
Doug Amacher, Attack (Dulaney; Maryland/ Baltimore)
School: East
Matt McQuillan, Goal (East)
Chuck Lowe, Attack (East Bridgewater; Massachusetts)
School: East Islip
Tim McIntee, Midfield (East Islip; New York)
Frank Marropodi, Midfield (Elmont Memorial HS; New York)
Chris Flynn, Midfield (Episcopal Academy; Pennsylvania/ Eastern)
School: Fairport
Mark Stuver, Midfield (Fairport; New York/ Monroe County)
School: Farmingdale
Alan Rotatar, Midfield (Farmingdale; New York/ Nassau)
Joe Rzempoluch, Midfield (Farmingdale; New York/ Nassau)
J.J. Gildea, Midfield (Fayetteville-Manlius; New York/ Central)
School: Garden City
Sean Daugherty, Attack (Garden City; New York/ Nassau)
School: Geneva
Andy Vogt, Attack (Geneva; New York/ Finger Lakes)
School: Hackley
Herb Allen, Attack (Hackley; New York/ New York Metro)
Chris Garvey, Midfield (Half Hollow Hills East; New York/ Suffolk)
School: Howard
James B. Marquette, Defense (Howard; Maryland)
School: Huntington
Sean Byrne, Defense (Huntington; New York/ Suffolk)
Paul Cicio, Attack (Huntington; New York/ Suffolk)
School: John Carroll
Brendan Hanley, Attack (John Carroll)
School: John Jay HS
John Cunniffe, Attack (John Jay HS; New York/ Hudson Valley/Cross River)
Craig Mygatt, Attack (John Jay HS; New York/ Hudson Valley/Cross River)
School: Joppatown
Chris Mulligan, Midfield (Joppatown; Maryland/ Harford County)
School: Kent School
Geoff Edmunds, Defense (Kent School; Connecticut/ New England Western)
Peter Hills, Attack (Kent School; Connecticut/ New England Western)
School: Longmeadow
Greg Collins, Midfield (Longmeadow; Massachusetts/ Western)
School: Loomis Chaffee
Mike McCaffrey, Attack (Loomis Chaffee; Connecticut/ New England Western/Windsor)
School: Lower Merion
Chris Dent, Midfield (Lower Merion; Pennsylvania/ Eastern)
School: Loyola
Patrick Welsh, Midfield (Loyola; California/ Los Angeles)
School: Lynbrook
Pete McSherry, Defense (Lynbrook; New York/ Nassau)
School: Manhasset
Bill Gahan, Midfield (Manhasset; New York/ Nassau)
Robert Shupler, Defense (Manhasset; New York/ Nassau)
School: Milton Academy
Ertic Churchill, Defense (Milton Academy; Massachusetts/ Eastern/New England Independent)
School: Montclair
Mark Woods, Midfield (Montclair; New Jersey)
School: Moses Brown
Barnard Buonanno, Attack (Moses Brown; Rhode Island/ New England Eastern)
School: Newton North
Kevin Blake, Defense (Newton North; Massachusetts)
School: Nichols School
Edwin McGowen, Attack (Nichols School; New York/ Buffalo)
School: Nyack
Tim Bracken, Attack (Nyack; New York)
Andrew Ferguson, Goal (Palm Beach Academy; Florida)
School: Randallstown
Peter Rubin, Attack (Randallstown; Maryland/ Baltimore)
School: Rush-Henrietta
Frank Scialdone, Goal (Rush-Henrietta; New York)
School: Severn School
Pat Lamon, Attack (Severn School; Maryland/ MIAA)
School: Shaker
Steve Brunner, Attack (Shaker; New York/ Albany/Latham)
School: Simsbury
Steve Novak, Defense (Simsbury; Connecticut)
School: Smithtown East
Adam Puritz, Attack (Smithtown East; New York/ Suffolk)
School: Smoky Hill
Bart Bacon, Goal (Smoky Hill; Colorado)
School: South
Judd Donnelly, Attack (South)
School: Springfield
John Hoffman, Attack (Springfield; Pennsylvania/ Eastern)
Michael Woodfold, Midfield (St. Anne's-Belfield School; Virginia/ Piedmont/Charlottesville)
David Waterhouse, Defense (St. George's School; Rhode Island/ Newport)
School: St. Lawrence
Gerald Prentice, Attack (St. Lawrence; Illinois)
School: St. Paul's
Eric Sorenson, Goal (St. Paul's)
Fernando Traversari, Midfield (Suffield Academy; Connecticut/ New England Western)
School: Sweet Home
Mark Bellanca, Attack (Sweet Home; New York/ Buffalo)
School: Tabor Academy
Peter Tortorella, Attack (Tabor Academy; Massachusetts/ New England Eastern)
Jeff Krammer, Goal (Thomas Worthington; Ohio/ North)
School: Towson
Brenden Kelly, Attack (Towson; Maryland/ Baltimore)
School: Tully
Jim Bardwell, Attack (Tully; New York/ Central)
School: Vermont Academy
Kevin Johnson, Attack (Vermont Academy; Vermont/ New England Northern)
School: Vestal
Brian Caragher, Attack (Vestal; New York/ Southern Tier)
Alan Butcher, Attack (West Chester East; Pennsylvania/ Eastern)
School: West Genesee
Jim McNamara, Defense (West Genesee; New York/ Central)
Phil Willard, Midfield (West Genesee; New York/ Central)
John Zulberti, Attack (West Genesee; New York/ Central)
School: Westfield
Dan Gilday, Midfield (Westfield; New Jersey/ North)
School: Weston
Tim Deloe, Attack (Weston; Connecticut/ Public)
School: Wilton
Dan Goughlan, Defense (Wilton; Connecticut/ Public)
Manny Suuarez, Midfield (Wilton; Connecticut/ Public)
Brett Davy, Midfield (Woodberry Forest; Virginia/ Piedmont)
School: Yorktown High
Jim Gilman, Goal (Yorktown High; New York/ Hudson Valley/Yorktown Heights)
Mike Hoynes, Midfield (Yorktown High; New York/ Hudson Valley/Yorktown Heights)
Wendell Robbins, Midfield (Yorktown High; New York/ Hudson Valley/Yorktown Heights)